Silne, niepokorne, zbuntowane. Prawdziwe i wymyślone. Dziś jeszcze bardziej niż kiedykolwiek potrzebujmy (super)bohaterek. Oto lista lektur z kobietami w roli głównej, przygotowana dla Was przez redaktorki portalu Bukbuk.
1. „Czarownice” Mona Chollet
Świetny esej francuskiej autorki w którym błyskotliwie i przejmująco analizuje polowania na czarownice sprzed wieków i płynącej z nich głębokiej mizoginii, mającej, jak chce autorka, wpływ na realne życie kobiet dziś, w XXI wieku. Must read!
2. „Buntowniczki” Charlotte Gordon
Majsterszyk biograficzny. Portret dwóch niesamowtych kobiet, matki i córki, Marry Wallstonecraft (żyjącej na przełomie XVII i XIX wieku pisarki feministki i buntowniczki) oraz Marry Shaley (autorki „Frankensteina”). Jeśli szukacie dobrych patronek (matronek) sięgnijcie po te książkę koniecznie.
3. „Po rozstaniu” Zeruya Shalev
W tym roku ukzały się nowe wydania znakomitych powieści słynnej izraelskiej autorki. Nikt nie potrafi tworzyć tak doskonałych portretów rodzin w kryzysie, jak właśnie Zeruya.
4. „Nocne czuwanie” Sarah Moss
Powieść o tym jak być matką i twórczynią jednocześnie. Czy da się w ogóle być bytem osobnym? Czy da się znaleźć przestrzeń na swoją pracę? Świetna rzecz o tym, co Wirginia Woolf nazywała „własnym pokojem”.
5. „Jane Eyre” Charlotte Bronte
Wspaniały, niestarzejący się klasyk. Powieść gotycka, romans, historia osobistego wyzwolenia, zawierająca wiele ukrytych treści. Książka, która pokazuje jak trudno jest kobietom nazywać wprost swoje lęki i walczyć o społeczną i jednostkową wolność.
6. „ Żółwie aż do końca” John Green
Jedna z najlepszych książek popularnego amerykańskiego autora piszącego dla young adults. Historia Azy, cierpiącej na nerwicę licealistki. Mądra opowieść o sile przyjaźni, odkrywaniu czym jest miłość i o cierpliwości, która prowadzi do zrozumienia drugiego człowieka, nie uciekająca od trudnych tematów i nie dająca łatwych rozwiązań — proszę się nie spodziewać oczywistego happy endu.
7. „Niezgodna” Veronica Roth
Powieść dystopijna rozgrywająca się w post-apokaliptycznym Chicago, mieście odgrodzonym kolczastym murem od reszty wyniszczonego wojną i katastrofą ekologiczną świata. Główna bohaterka nie pasuje nie tylko do swojej rodziny, ale i do społeczeństwa, w którym się wychowała, a które jest jedynie iluzją demokracji i wolności. Aby ocalić siebie musi porzucić rolę pokornej podporządkowanej dziewczyny i stanąć do walki.
8. „Całkiem obcy człowiek” Rebecca Stead
Bridge (dziewczyna, która przeżyła wypadek samochodowy), Em (gwiazda szkolnej drużyny futbolowej) i Tab (początkująca feministka) to uczennice siódmej klasy szkoły podstawowej. Mają różne poglądy, doświadczenia i sytuację rodzinną. Wraz z wejściem w wiek nastoletni ich przyjaźń zaczyna się komplikować. W obliczu kolejnych wyzwań dziewczyny zastanawiają się nad tym, czym jest przyjaźń i miłość, lojalność i zdrada, i jak pozostać sobą w kontaktach z innymi ludźmi. W tle wspaniały Nowy Jork.